Olověný Dušan je dnes již kultovní soutěž studentů Fakulty architektury ČVUT, která si za hlavní cíl klade získání nezávislého pohledu na kvalitu výuky na škole. Děje se tak již od roku 1992 pravidelně každým rokem (plus 2 ročníky Letního Olověnéno Dušana v letech 2011 a 2012).
Do soutěže jsou automaticky nominovány všechny odevzdané projekty v daném semestru, vyjma diplomních prací (ty mají svou Přehlídku) a ateliérů ZAN. Hodnocení probíhá ve dvou studijních oborech FA ČVUT – architektura a urbanismus a průmyslový design – ve dvou kategoriích – nejlepší projekty a nejlepší ateliéry jako celek. Předem vyloučeny jsou projekty členů SPA, kteří jsou přítomni během hodnocení porotou.
Porotu každoročně tvoří architekti a designéři toho času nepůsobící na FA ČVUT. Architekturu hodnotí pětičlenná či šestičlenná porota a design tříčlenná. Členství v porotě není možné ve dvou po sobě jdoucích ročnících soutěže.
Vyhlášení výsledků probíhá na gala večeru doprovázeném výstavou nominovaných a oceněných prací a ateliérů.
Jednotlivé nominované projekty a vítěze každého ročníku si můžete prohlédnout na webu olovenydusan.cz.
Statut soutěže si můžete přečíst na SPA profilu issuu.
Gala večer ročníku 2016 proběhl 17. 3. 2016 v Kině Lucerna v Praze. Pavla Maxová s Janem Novotným si odnesli ocenění za projekt Smíchovký blok a sošku Dušana za nejlepší ateliér získali pánové Kraus a Čančík. V oboru design byl oceněn Atelier Jaroš/Gonzalez, avšak jednotlivcům porota cenu neudělila.
Ročníkem 2015 se vyhlašování cen vrátilo do Kina Lucerna, které se od té doby stalo jeho domovem. Naplněný sál sledoval dvojité vítězství ateliéru A547 Redčenkov a Danda. Jejich Tereza Kupková totiž ovládla kategorii projektů a vedoucí si poté odnesli i sošku za ateliér. V kategorii průmyslový design zvítězil Adam Řehák s projekcí k Pražskému Jaru a sošku za ateliér si odnesli Jaroš/Gonzalez.
Olověný Dušan 2014 se nesl v duchu Karla Pragera a vyvrcholil slavnostním předáváním cen na Nové Scéně Národního divadla. Přinesl rekordních 7 nominovaných ateliérů za architekturu, ale všechny předčil svým prvním semestrem na škole debutující ateliér Novotný, Koňata, Zmek. Zajímavostí je, že v kategorii průmyslový design – ateliéry porota ocenění neudělila.
SPA slavil v roce 2013 dvacáté výročí svého obnovení a s ním i Olověný Dušan. Dušan se při této příležitosti „hodil do gala“! Krásné dámy ve večerních róbách, gentlemani ve fraku, lahodné koktejly, nevšední konverzace a hvězdy nejen architektonického nebe – to vše čekalo na slavnostním vyhlášení zimního Olověného Dušana 21. 3. 2013 v Kině Lucerna v Praze. Zde zároveň odstartovala výstava nominovaných a oceněných prací a ateliérů.
Těžký olověný hřmot, záhadný šedavý svit, mnohoznačný kovový lesk, tichý šelest pracujících mozkových závitů, bioelektrické vrnění myšlenkových pochodů, zběsilé výboje neuronových synapsí, plíživé kroky všeprostupující kreativity, zmatený cvrkot a žár zběsilé organizační horečky, třesk hroutících se nápadů, ozvěna slepých uliček, skřípot tužek, zubů i omylů, výbuchy jasnozřivosti, nadějný šum gejzírů fantazie…. Nezaměnitelná atmosféra, která je neklamnou předzvěstí velké události. Železná vůle, Ocelové nervy, Papírové modely, Plastové kelímky – OLOVĚNÝ DUŠAN! Zimní kolo 19. ročníku soutěže vyvrcholilo vernisáží v Národním Technickém Muzeu 16. března 2012 a následnou přehlídkou nominovaných prací.
V roce 2011 se Fakulta architektury přestěhovala z „áčka“ do úplně nové budovy od paní architektky Aleny Šrámkové. Dušan u stěhování samozřejmě nemohl chybět.